QR Code

Data

16 Paź 2021

Czas

17:00 - 18:00

14. Festiwal Piastów Śląskich

Zapraszamy na koncert zespołu Warsaw Harmony pt. „Klasztorne harmonie”, w ramach 14. Festiwalu Piastów Śląskich: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, 16 października 2021, godz. 17.00.

Oto informacje od organizatora koncertu:

 

Program:

 

Antonio Brioschi

Partita B-dur

Allegro moderato, Menuett, Adagio, Rondo

 

(?) Jeric

Partita B-dur

Allegro, Minuetto, Andante, Rondo

 

Anonim

Partita Es-dur

Allegro, Allegro moderato, Finale

 

Anonim

Partita B-dur

Adagio, Allegro, Menuet, Adagio, Allegro Presto

 

Johann Nepomuk Went

Partita Es-dur

Allegro assai, Adagio, Menuetto, Rondo

 

Marek Niewiedział – obój, kierownictwo artystyczne

Eleonora Trivella – obój

Tomasz Wesołowski – fagot

Mateusz Cendlak – róg

Pawel Dziewoński – róg

 

Muzyka świecka od wieków przekraczała bramy kościoła, i to bez względu na protesty pietystów, potępienie wyrażane na soborach czy w encyklikach papieskich. Życie muzyczne w diecezji czy klasztorze nie musiało ustępować pod względem przepychu temu prowadzonemu na królewskim czy książęcym dworze. Utwory, które znalazły się w programie koncertu Warsaw Harmony, to ślad wielkiej popularności Harmoniemusik w kręgu kościelnym, a ściślej w środowisku klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Działalność wokalno-instrumentalnej kapeli jasnogórskiej jest przedmiotem bardzo szczegółowych badań, dzięki którym możliwe jest częściowe odtworzenie jej repertuaru, a także zapoznanie z licznymi przejawami działalności ówczesnych muzyków. Jedną z najbardziej aktywnych grup instrumentalnych byli bez wątpienia „dęciści”, jak ich wtedy określano. Występowali często na wolnym powietrzu, witając pielgrzymów czy towarzysząc pielgrzymkom. Partity na instrumenty dęte uświetniały też magnackie przyjęcia, wszelkiego rodzaju ceremonie z udziałem władz świeckich i duchowych, a także wielce uczone dysputy filozoficzne.

Warsaw Harmony to zespół zajmujący się niezwykłym repertuarem tworzonym na przestrzeni wieków z myślą o instrumentach dętych. Członkowie zespołu są silnie związani z nurtem tzw. muzyki dawnej. Grają głównie na historycznym instrumentarium, odkrywają piękno i głębię muzyki komponowanej między innymi przez takich geniuszy jak Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Europejska kultura muzyczna przełomu XVIII i XIX stulecia polegała między innymi na powszechnej praktyce zatrudniania na królewskich, cesarskich i książęcych dworach oraz na arystokratycznych salonach zespołów instrumentów dętych, zwanych potocznie Harmoniemusik. Ich głównym zadaniem było zapewnienie rozrywki polegającej na uświetnianiu muzycznymi występami ważnych wydarzeń i spotkań towarzyskich. Na repertuar tych zespołów składały się modne i znane utwory, szlagiery, arie, a nawet fragmenty całych oper, wystawianych wówczas w Wiedniu, Pradze czy Paryżu. Nie brakowało też oryginalnych utworów pisanych wyłącznie dla tych wyjątkowych formacji. Warsaw Harmony to z jednej strony harmonia płynąca ze wspaniałych muzycznych kompozycji, z drugiej zaś nostalgia i tęsknota za czasami, w których Warszawa uchodziła za jedno z najpiękniejszych miast Europy, a jej kulturalne aspiracje reprezentowane były przez rozmiłowanego w sztuce ostatniego króla Polski.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search