Koncert i wernisaż

Ten wieczór był wyjątkowo bogaty. Najpierw 1444. Wieczór Lisztowski, w programie którego znalazło się Rondo koncertowe „Zaproszenie do tańca” C.M. Webera, II Sonata J. Brahmsa, Polonez-Fantazja F. Chopina i Fantazja-Sonata „Po lekturze Dantego” F. Liszta. Wszystkie utwory w brawurowym wykonaniu Romana Salyutova. Również brawurowy był słowny komentarz do nich Juliusza Adamowskiego. Już teraz zapraszamy na kolejne recitale w tym roku.

W przerwie koncertu – niezwykły wernisaż. Ciasny gabinet księcia Jerzego II dawno nie przeżył oblężenia tylu „interesantów”. Lecz tym razem nie do Jerzego przyszli, tylko do obrazu, który niegdyś, w epoce zwanej z włoska cinquecentem, został namalowany przez Rafaela Santi, obrazu, który na początku XIX wieku zakupiła i sprowadziła do Polski księżna Czartoryska, obrazu, który zaginął w czasie II wojny światowej, i wreszcie – obrazu, który został zrekonstruowany, zgodnie z technologią malarską stosowaną przez mistrzów klasycznego okresu włoskiego renesansu. Dokonał tego dzieła dr Łukasz Nawrocki. Z nim też się spotkaliśmy tego wieczoru i u źródła mogliśmy się dowiedzieć, jak to z tą rekonstrukcją było. Rekonstrukcją, która ma charakter zarówno artystyczny, jak i naukowy, poznawczy. Łukasz Nawrocki, odtwarzając stare techniki malarskie i posługując się nimi, reaktywuje zaginione dzieła, a także tworzy dzieła zainspirowane malarstwem starych mistrzów.

Kuratorką wystawy – „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi. Naukowa rekonstrukcja konserwatorska dzieła autorstwa dr. Łukasza Nawrockiego – jest pani kustosz, zastępca dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Anna Techmańska. „Portret Młodzieńca” będzie można podziwiać w gabinecie Księcia do końca września 2022 roku.

Na koniec jeszcze jeden miły akcent miał miejsce. Radni Gminy Brzeg podziękowali dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich dr. Dariuszowi Byczkowskiemu za dotychczasową współpracę Muzeum z Gminą, współpracę, która zrodziła wiele wspaniałych owoców. Wśród nich są na przykład Wieczory Lisztowskie, od lat współfinasowane właśnie przez Gminę Brzeg.

 

 

Start typing and press Enter to search