Zaproszenie na wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”

Zapraszamy Państwa do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu 1 września br. o godz. 18.30 na wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Jest to cykl piętnastu rzeźb z brązu. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Słowo wstępne podczas wernisażu wygłosi p.o. Naczelnika Delegatury IPN w Opolu pani Iwona Demczyszak.

Samuel Willenberg (1923-2016) był więźniem niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Obozu, w którym zamordowano blisko milion osób, głównie polskich Żydów, w ramach Akcji Reinhardt. Jako polski Żyd Willenberg trafił do Treblinki w październiku 1942 roku. 2 sierpnia 1943 roku w obozie wybuchł bunt. Dwustu więźniom udało się zbiec. Wśród nich był Samuel Willenberg. Przedostał się do Warszawy, włączył w konspirację i rok później walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1950 roku wyemigrował do Izraela. Wspomnienia o obozie i zbrojnej rebelii zawarł w książce „Bunt w Treblince”.

„Wystawa prezentuje rzeźby […] i fragmenty wspomnień Willenberga – czytamy w katalogu wystawy – wydobywając na światło dzienne postacie i sceny, które najgłębiej wryły się w pamięć ich autora. Dostarczają one bezpośrednich dowodów zbrodni, mimo że jej sprawcy dołożyli starań, by zatrzeć wszelkie ślady”.

Start typing and press Enter to search